Gençlerbirliği’ne Ankara Yaramadı

Bu sezon TFF 1.Lig’de oldukça zorlu süreçlerden geçen Gençlerbirliği, tüm sezon boyunca kümede kalma mücadelesi vererek taraftarlarını hayal kırıklığına uğrattı. Kırmızı Kara’nın bir şampiyonluk yarışı vermesi pek tabii beklenmiyordu ancak bu kadar büyük bir sıkıntı yaşayacağını da kimse ne tahmin etmek ne de görmek istemezdi. Bununla birlikte Başkent temsilcisinin ezeli rakibi Ankaragücü ile ortak kullandığı Eryaman Stadyumu’nda oynadığı maçlardan çıkardığı sonuçlar bu sezon neden bu kadar çok sıkıntı yaşandığını da açıklar nitelikteydi.

Ankara Havası

Bu sezon TFF 1.Lig’de beklentilerin altında kalan bir performans sergileyen Gençlerbirliği adına sezonun en kilit noktalarından birisi son düzlükte gösterilen başarılı performanstı. Başkent temsilcisi son düzlüğe girdikten sonra vites yükseltememiş olsaydı şu sıralar TFF 2.Lig’de mücadele edecek olmanın üzüntüsünü yaşıyor olabilirdi.

Bununla birlikte Kırmızı Kara adına sezon geçmedi ve daha da dikkat çeken tarafı çok ilginç istatistikler ortaya çıktı. Örneğin bu sezon Gençlerbirliği adına Ankara’daki maçlar gerçekten pek de iyi değildi. Ankaragücü ile ortak kullanılan Eryaman Stadyumu Kırmızı Siyahlı taraftarlar tarafından pek çok maçta rağbet görmedi.

Öte yandan takım da taraftarları tribüne getirecek bir iç saha performansı sergilemedi. 18 maçta alınan 9 galibiyet ve 2 beraberlik Metin Diyadin ve öğrencilerine 29 puan getirdi ancak bu bağlamda ligin en kötü takımlarından biri Metin Diyadin‘in ekibiydi.

Daha net anlaşılması için oluşturulan iç saha tablosuna bakıldığında Gençlerbirliği’nin 19 takım arasında en kötü performans sergileyen 5’inci takım olduğu net bir şekilde görülüyor. Kırmızı Kara bu maçlarda 27 gol attı ve kendi kalesinde de 26 gol gördü.

Dışarısı Daha İyi

Öte yandan puan toplamak açısından olmasa da lig sıralaması olarak bakıldığı zaman Gençlerbirliği’nin dış saha tablosunda daha iyi bir performans ortaya koyduğu görülüyor. Kırmızı Kara dış sahada 18 maça çıktı ve bu maçlarda 5 galibiyet, 4 beraberlik, 9 mağlubiyet aldı. Bu sonuçlarla birlikte 19 puan toplayan Başkent temsilcisi, dış saha tablosunda 11’inci sıraya yerleşmişti.

Rakiplerinin sahasında oynadığı müsabakalarda 19 gol atan Gençlerbirliği 28 de gol yiyerek savunma anlamında kötü bir iş çıkardı. Ancak takımın iç saha ve dış saha performanslarının tersine sıralamalara yerleşmiş olmasından alınması gereken bir mesaj var.

TFF 1.Lig’de fark yaratabilmek adına deplasman maçları gerçekten çok önemli. Evet en nihayetinde Gençlerbirliği iç saha tablosunda 15’inci sırada yer alıyor ve bu bağlamda kötü bir görüntü ortaya koydu ancak 3 puan daha fazla çıkarmış olsaydı bu bağlamda üç beş sıra üste çıkabilirdi.

Ancak deplasmanda puan toplamak çok daha zor ve ligin birçok başarılı takımı da bu konuda yaşadıkları sıkıntıyı atlatabilmek adına çok fazla çaba sarf ettiler. Ankara temsilcisi de bu duruma eğilmeyi bilmeli.