Gençlerbirliği’nin 100.Yıl Kadrosu Yasağa Takıldı

Geçen sezon Süper Lig’den düşmesiyle birlikte maddi gelirleri daha da daralan Gençlerbirliği, sadece yaz transfer döneminde ekleme yapabildi. Ara transfer döneminde herhangi bir transfer yapamayan Kırmızı Kara, geçmişteki oyuncularına ödenmesi gereken borçlar nedeniyle getirilen yasağı ara transfer döneminde kaldıramadı. Bu durum kulübün hem genel hem de bu sezon yaşadığı sıkıntıları netlikle ortaya koyan bir durum oldu. Gençlerbirliği Sportif Direktörü Baki Mercimek, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamalarda takımın yaşadığı süreci anlattı.

Değerlendirme Toplantısı

Geçtiğimiz sezon Süper Lig’e veda eden Gençlerbirliği, yaşadığı maddi zorluklar ve sıkıntılar nedeniyle bu sezon mücadele ettiği TFF 1.Lig’deki ilk sezonunu bir geçiş sezonu olarak belirlemişti.

Nitekim takımın istikrarlı olmasa da kabul edilebilir sonuçlar aldığı ilk yarının son maçında Ümraniyespor’a 3-1 yenilmiş olmak dahi camiada bir rahatsızlık yaratmamıştı. Gençlerbirliği Sportif Direktörü Baki Mercimek de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda bu duruma değindi. Bu maçtan sonra yönetim kuruluyla toplantı yaptıklarını aktaran Mercimek, ideal kadroyla ilk yarıda başarılı bir grafik çizdikleri konusunda yönetimle aynı fikirde olduklarını ifade etti.

Sakatlıklar ve kart cezalı oyuncuların varlığı nedeniyle ikinci yarıya girişteki maçlarda sıkıntı yaşayabileceklerini yönetim kuruluna ilettiğini belirten Baki Mercimek, takımın kesinlikle transfer ihtiyacı olduğunu da sözlerine eklediğini ifade etti. Mercimek’in ifadelerine göre kadro kesinlikle güçlendirilmeli ve sezon sonunda ayrılacak oyuncular da hesaba katılarak önümüzdeki sezonun kadrosunun temeli şimdiden atılmalıydı.

Bilindiği üzere 1923’te kurulan Gençlerbirliği, önümüzdeki sezon 100’üncü yılında sahaya çıkmış olacak ve bu nedenle taraftarların beklentisi de normal bir sezona göre çok daha fazla olacak. Baki Mercimek’in açıklamalarına göre Yönetim Kurulu 1 milyon 500 bin Euro tutarındaki transfer yasağını kaldırabilmek için çok uğraştı ancak başarılı olamadı.

Gelenekleri Güçlü

Gençlerbirliği’nin neden transfer yapamadığını samimi bir şekilde açıklayan Mercimek, takımın son haftalarda aldığı başarısız sonuçları da değerlendirdi. Alınan kötü sonuçların herkesi çok üzdüğünü hatırlatan Gençlerbirliği Sportif Direktörü, buna rağmen Gençlerbirliği’nin büyük bir camia olduğunu belirtti. Kırmızı Kara’nın bugünleri atlatacağına inanan Mercimek, taraftarlardan da bir istekte bulundu.

Kendilerinin oyunculara ve teknik ekibe güvendiklerini dile getiren Baki Mercimek, taraftarlardan takımı desteklemeleri talebinde bulundu. İyi günde, kötü günde her zaman birlik ve beraberlik içinde olmak gerektiğinin altını çizen Mercimek, Altınordu ile oynanacak maçın kritik bir önem taşıdığını hatırlattı.

Oyuncuların bu maça iyi hazırlandığını belirten Gençlerbirliği Sportif Direktörü, tedavileri tamamlanan oyuncuların da olduğunu hatırlattı ve bu maçı kazanmak için gereken her şeyi yapacaklarının altını çizdi.

Futbolculuk kariyerinde 2003/2004 sezonunda Türkiye’ye geldiğinde ilk olarak Gençlerbirliği forması giyen Baki Mercimek, 3 sezon boyunca Kırmızı Kara formayı giydi. Mercimek burada gösterdiği performans sayesinde Beşiktaş’a transfer olmuş ve 2 sezon Beşiktaş forması giymişti.