Moralsiz Gençlerbirliği Altınordu Deplasmanında

Sezonun ikinci yarısına çok kötü bir giriş yapan Gençlerbirliği, ikinci devrede oynadığı hiçbir maçtan tek bir puanla dahi ayrılabilmiş değil. Takımın her geçen gün düşen özgüveni ve belli ki ilişkilerde kopan bağının nasıl tamir edilebileceğine dair bir formül de bulunamadı. Bununla birlikte hem Metin Diyadin adına hem de takımın geleceği adına kritik eşiklerden birisi de 24’üncü haftada oynanacak Altınordu maçı olacak. En az Gençlerbirliği kadar formsuz olan İzmir temsilcisinin sahasında oynanacak haftanın açılış mücadelesi iki takım adına da oldukça kritik.

Kader Maçı

Bu sezonu mali sıkıntılar nedeniyle geçiş sezonu olarak değerlendiren Gençlerbirliği, herhangi bir hedefi gerçekleştirebilmekten oldukça uzak görünüyor. Kırmızı Kara, TFF 1.Lig’in ikinci yarısında oynadığı maçların tamamında sahadan mağlup ayrıldı.

Lige verilen Milli Takım arasından dönüşte ezeli rakibi Ankaragücü ile karşılaşan Metin Diyadin’in takımı, sahada hiç varlık gösteremedi. Erken golle geriye düştükten sonra geriye dönebilmeye dair hiçbir hareket yoktu. Takımın bu moralsizliği ve bazı konularda kopan ilişkiler her geçen gün daha da geriye giden Gençlerbirliği görüntüsünü kuvvetlendiriyor.

Bu bağlamda, Gençlerbirliği’nin Altınordu’nun sahasında oynanacak maçta alacağı sonuç çok fazla dinamiği değiştirebilir. Altınordu da Kırmızı Kara kadar formsuz ancak İzmir temsilcisinin oturmuş bir sistemi ve lig politikası var. Gençlerbirliği rekabetçi olması gereken bir kulüp ancak Altınordu için asıl hedef yetiştirici olmak.

Altınordu ligin ikinci yarısında aldığı kötü sonuçlar sonrası tekrar küme düşme hattına girdi. Takımın buradan çıkmak için 3 puana çok ihtiyacı var. Gençlerbirliği ise küme düşme ateşini daha fazla hissetmek istemiyorsa bu kritik eşiği başarıyla atlamayı bilmeli.

İki takımın geçtiğimiz devrede Ankara’da oynadığı maç Gençlerbirliği’nin 3-2 üstünlüğüyle sona ermişti. Her iki takım da ikinci yarıda oynadığı maçların tamamında sahadan mağlup ayrılarak ne kadar formsuz olduklarını gösterdiler. 24’üncü haftanın açılış mücadelesi öncesinde ev sahibi Altınordu, 22 puanla 17’inci sırada yer alıyor. 14’üncü sırada yer alan Gençlerbirliği ise 26 puana sahip. Bu maçtan çıkacak olumsuz bir sonuç Gençlerbirliği’nin küme düşme korkusunu hissetmesine neden olabilir.

Gençlerbirliği’nde herhangi bir sakat ya da cezalı oyuncu bulunmuyor. Altınordu’da ise çapraz bağ sakatlığı yaşayan Gökberk Efe ve diz ameliyatı olan Anıl Doyuran görev yapamayacaklar.

Kopan İlişkiler

Milli takım arasına girmeden önce yaşanan istifa olayı Gençlerbirliği’nde bardağın kırıldığını gösteriyor. Takım ile Metin Diyadin arasındaki bağların koptuğuna dair pek çok gösterge sıralanabilir. Bu bağlamda artık takımdan daha ziyade Metin Diyadin sorgulanmaya başlayacak ve tecrübeli teknik adamın bu maçta sahadan galip ayrılması gerekecek.

Zira çok kötü bir gidişatın içerisinde istifa etmeyi deneyen Metin Diyadin’e oyuncularının da pek inancı yok gibi görünüyor ve bu inancın sağlanabilmesi için Diyadin’in farklı bir şey yapması şart.