Gençlerbirliği’nin En Golcü İsimleri

Bu sezon TFF 1.Lig’de verdiği kümede kalma mücadelesini son düzlükte gösterdiği etkileyici performans sayesinde başarıyla tamamlayan Gençlerbirliği şu sıralar Olağan Genel Kurul gündemiyle meşgul. Bununla birlikte kulübün gelecek sezona nasıl bir kadroyla gireceğini de planlaması gerekiyor ve bu sezon yaşanan gol sorununun da bu bağlamda değerlendirilmesi gerekiyor. Tüm bunlarla birlikte Kırmızı Kara’nın bu sezon en çok gol atan oyuncularına bakıldığı zaman hücum hattının iyi işler çıkardığı ancak takımın geriye kalan kısmından gereken desteği alamadığı görülüyor.

Sandro Lima Taşıdı

Geçen sezon Süper Lig’de başarısız bir performans sergileyerek küme düşen Gençlerbirliği’nin bu sezon TFF 1.Lig’de bir geri dönüş mücadelesi vereceği düşünülüyordu ancak Başkent temsilcisi tüm sezonu kümede kalma mücadelesi vererek tamamladı.

Bununla birlikte sezonun son düzlüğünde ortaya konan etkileyici performans genele biraz daha yayılabilmiş olsaydı işler bu kadar zor da olmayabilirdi. Öte yandan bu son düzlük performansının en büyük iki aktöründen birisi kuşkusuz Sandro Lima idi.

Brezilyalı golcü, sezon boyunca oynadığı 31 müsabakada 13 gol atarken 7 golün de pasını veren isimdi. Bu sayede direkt olarak 20 gollük katkı sağlayan Sandro Lima’nın katkısı Gençlerbirliği’ni kümede tutan etmenlerden birisi oldu.

Tecrübeli golcünün bu performansı aynı zamanda gelecek sezona yönelik olarak da bir ümit verdi. Gelecek sezon 100’üncü yılını kutlayacak olan Kırmızı Kara’da Lima’nın varlığı takıma kuşkusuz güç verecek faktörlerden biri olacak.

Barış’ın Yaratıcılığı

Öte yandan bu sezonun hem tartışmalı hem de başarılı isimlerinden biri de Barış Alıcı oldu. Sezon başında Fenerbahçe’den transfer edilen sağ kanat oyuncusu ilk devrede beklentilerin altında kalan bir performans sergileyince ister istemez eleştiriler de beraberinde geldi.

Bununla birlikte ikinci devre tam olarak Barış Alıcı’nın devresi oldu. Kendisinden beklenen sorumluluğu almaya başlayan 24 yaşındaki yetenekli oyuncu sezonu da 8 gol ve 8 asistlik dikkat çeken bir performansla tamamladı.

Altınordu altyapısından yetiştikten sonra Fenerbahçe’ye transfer olan Barış Alıcı uzun bir süre sonra kendisini hatırlatan bir performans ortaya koyarken bu performansın yetenekli oyuncuya Süper Lig kulüplerinin yolunu açabileceği iddia ediliyor.

Barış ve Sandro Lima’nın bu performansları oldukça değerliydi ve onlara hücum hattının dışından en çok katkı sağlayan isim de altyapıdan yetişen başarılı savunmacı Metehan Mert olabildi. 23 yaşındaki savunma oyuncusu attığı 4 gol ve verdiği 2 gol pasıyla 6 gole katkı sağladı ve Kırmızı Kara taraftarlarının gözbebeklerinden biri haline geldi.

Bununla birlikte Kırmızı Kara’nın gelecek sezon gol sorumluluğunu takımın geneline dağıtmayı başarabilecek bir kadro kurması gerektiği kesin. Çünkü bahsi geçen isimler kulüpte kalsalar bile zaman zaman formsuzluğun esiri olabiliyor ve bu durum Ankara temsilcisinin çok fazla zorlanmasında en büyük etmenlerden sayılıyor.