Gençlerbirliği’nin Zorlu Şubat Ayı

Geçtiğimiz sezon Süper Lig’e veda ettikten sonra yeni bir yapılanmaya giren ve Metin Diyadin’i teknik direktörlük, Baki Mercimek’i ise sportif direktörlük koltuğuna oturtan Gençlerbirliği, sezonun ikinci yarısında oynadığı maçların 3’ünden de mağlup ayrılınca krize girmişti. Metin Diyadin’in istifası ve yönetim kurulunun istifayı kabul etmemesinin gölgesinde geçen 15 günlük arada geçmişe sünger çeken Kırmızı Kara, Şubat ayında sıkışan takvimde birbirinden zorlu maçlara çıkacak.

Açılış Zor Kapanış Kolay

Geçtiğimiz sezon veda ettiği Süper Lig’e ayakları sağlam basarak dönebilmek adına önemli bir yapılanmaya giren ve maddi zorluklarla boğuştuğu için sezon başı transfer döneminde transferler yapsa da ara transfer döneminde kadrosuna ekleme yapamayan Gençlerbirliği, Şubat ayını oldukça zorlu bir maçla açıyor.

Kendi sahasında Süper Lig’e beraber veda ettiği ezeli rakibi Ankaragücü’nü ağırlayacak olan Kırmızı Kara, kendi taraftarı önünde bu maçtan iyi bir sonuçla ayrılarak artık taraftarının yüzünü güldürmek niyetinde. İki takım arasında Ankaragücü’nün ev sahipliğinde oynanan maç 2-0 Ankaragücü üstünlüğüyle sona ermişti.

Bu maçtan 5 gün sonra geçtiğimiz sezon Play-Off finali oynamasına rağmen bu sezon çok ciddi bir hayal kırıklığı yaşayan ve küme düşme hattının bir sıra üstüne kadar gerileyen Altınordu’ya konuk olacak olan Gençlerbirliği, ilk devrede 3-2 mağlup ettiği rakibi karşısında bir 3 puan daha almayı hedefliyor.

Gençlerbirliği için işler bu maçtan sonra daha da zorlaşıyor zira takvim bir hayli sıkışıyor. Altınordu ile İzmir’de oynanacak müsabakadan 4 gün sonra Ankara’da Samsunspor’u ağırlayacak olan Gençlerbirliği, taraftar avantajını arkasına alarak zorlu rakibini alt etmek hedefinde. Gençlerbirliği iç sahada oldukça kuvvetli bir takım olan Samsunspor’dan Samsun’da oynanan maçta 1 puanı koparmayı bilmişti.

Samsunspor maçından da sadece 4 gün sonra bu sefer Bolu’da sahneye çıkacak olan Gençlerbirliği, bir diğer Karadeniz takımı olan Boluspor karşısında Ankara’da oynanan maçta alınan 1-0’lık galibiyetin özgüvenini kullanmak ve rakibiyle oynayacağı maçtan kayıpsız ayrılarak Ankara’ya moralli dönmeyi hedefleyecek.

Şubat ayının son maçında ise artık küme düşeceği konusunda ne yazık ki şüphe dahi olmayan Balıkesirspor’u kendi sahasında konuk edecek olan Gençlerbirliği, bu maçta rakibinin bir sürpriz yapmasına izin vermek istemiyor ve Şubat ayını 3 puanla kapatmayı diliyor. İki takım arasında Balıkesir’de oynanan maç Gençlerbirliği’nin 2-0 üstünlüğüyle sona ermişti.

Geçiş

Gençlerbirliği’nin diğer takımlar dinlenir ve çalışmalarına başlarken Metin Diyadin’in istifasının yarattığı gündemle uğraşmış olması takımın psikolojisini muhakkak etkileyecektir.

Bununla birlikte pek tabii futbol her ihtimali barından bir oyun ancak Gençlerbirliği için şu anki şartlar üzerinden Play-Off şansının da fazla görünmüyor olması, sezonun geri kalanının bir sonraki sezona geçiş süreci olarak planlanması adına da bir avantaj olarak görülebilir.

Gençlerbirliği ile şu an Play-Off potasının en son sırasında yer alan 6’ıncı Eyüpspor arasında 10 puan bulunuyor.