Süper Lig’de Sistem Değişebilir

Birkaç gündür spor kamuoyunda eski futbolcu ve hakemlerin dile getirdiği bir konu konuşulmaya başladı. Süper Lig’de play – off ve play – out sisteminin kullanılabileceğini ileri sürdü.

TFF ( Türkiye Futbol Federasyonu ) Süper Lig’in gelecek sezon play – off ve play – out statüsünde oynanması için hazırlıklara başlandığı gelecek sezon için bu statüde oynanması bekleniyor.

TFF ( Türkiye Futbol Federasyonu ) böyle bir karar alsa da Süper lig ekipleri özellikle üst sıralarda ki büyük takımlar bu karara nasıl baktıkları merak ediliyor. Daha önce süper lig de 1 defaya mahsus denen Play – off sistemi sonun da taraftarlar tarafından da pek fazla destek görmemişti.

Yoğun bir tempo da devam eden maçlar sonun da süper lig ekiplerinin bir de sezon sonun da yeni den bir tempoya girmesi bunu kaldıra bilecek olmaları soru işaretlerini de beraberinde geitiriyor.

PLAY – OFF SİSTEMİ NEDİR?

Süper lig de federasyonun gelecek sezon Play – Off Sistemi şu şekilde uygulanıyor; ligi ilk dört sırada bitiren takımlar Play – Off müsabakalarına katılma hakkı kazanır.

Ligi 4. sırada bitiren takım ile 1. sırada bitiren takım, 3. sırada bitiren takım ile ise 2. sırada bitiren takım eşleşir. Müsabakalar, 1 ve 2. takımların sahasında tek maç eleme usulüne göre oynanır.

Bu müsabakaları kazanan takımlar, ilk maç ligi daha alt sırada bitiren takımın sahasında olacak şekilde, çift maç eleme usulüne göre karşılaşırlar ve bu müsabakalar sonucunda kazanan takım ikinci finalist olarak Play – Off Finaline yükselir.

Play – Off Finali tarafsız sahada tek maç eleme usulünü göre oynanır. Kazanan takım Spor Toto Süper Lig Şampiyonu olur.

Avrupa da bakıldığında bu sistemi Hollanda, Belçika ve Ukrayna’nın da uyguladığı benzer sistem uygulanıyor.

PLAY – OUT SİSTEMİ NEDİR?

Elenen veya ligden düşecek takımların belirlendiği sisteme verilen isimdir.

Genelde 3,4 veya 5 (bazen 6) takımla oynanan bu sistemde, küme düşecek olan takımlar aralarında bir maç daha oynar ve küme düşme hattında olan takımlar için bir şans daha doğar.

Bu tur küme kalma için mücadele edecek olan takımların son bir şansı olur. Bu play – out sistemi Alman ya da Bundesliga da kullanılıyor.

SÜPER LİG’ DE DAHA ÖNCE PLAY – OFF SİSTEMİ DENENDİ

Daha önce süper lif de 2012 – 2013 sezonunda Türkiye liginde Play – Off sistemine bir defaya mahsus olmak üzere geçilmiştir.

O sene sarı kırmızılı takım Galatasaray, normal sezonu lider olarak tamamlamasına rağmen Play – Off sayesinde Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor ile arasında ikişer maç daha oynamış, şampiyonluk son maça kalmış ve Galatasaray, 2012 – 2013 sezonu şampiyonu olmuştur.